Zobacz również

Powiązane wpisy

Rolki i kółka do wózków paletowych – jakie materiały są najlepsze?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


Wózki paletowe, czyli paleciaki są dzisiaj powszechnie stosowane w wielu magazynach, sklepach, hurtowniach, a także w innych obiektach w celu transportu palet na niewielkie odległości.
Aby urządzenia tego rodzaju mogły się poruszać, stosuje się w nich zarówno specjalne kółka przy dyszlu, jak i również rolki umieszczane pod widłami oraz rolki najazdowe, które ułatwiają wjazd wózkiem pod paletę. Najczęściej zamawiane są wózki z rolkami podwójnymi, które lepiej pokonują nierówności. Do ich produkcji stosuje się przede wszystkim trzy materiały, a mianowicie poliuretan, nylon oraz gumę. Każdy z nich ma jednak inne właściwości użytkowe, dlatego gdy kupuje się wózki paletowe, należy również wziąć pod uwagę ich rodzaje.
Kółka i rolki z poliuretanu
Są dość twarde, ale również trwałe. Zalecane przede wszystkim do stosowania wtedy, gdy wózek ma poruszać się na płaskich nawierzchniach, ponieważ w przeciwnym przypadku będzie podskakiwał na nierównościach i będzie również głośny w prowadzeniu.
Kółka i rolki z nylonu
To najtwardszy materiał, co przekłada się również na żywotność rolek, ale również zalecany jest do gładkich powierzchni, ponieważ ma największe opory toczenia. Także wózki z rolkami i kółkami nylonowymi są głośne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie mogą być one używane na każdym podłożu, ponieważ na nawierzchniach wykończonych żywicami mogą pozostawiać rysy.
Kółka i rolki z gumy
Są miękkie, elastyczne, ciche, także ułatwiają obsługę wózka, również na nawierzchniach nierównych, ale z kolei najszybciej się zużywają.
W wózkach nie stosuje się tylko kołek i rolek z tych samych materiałów. Znacznie częściej są one ze sobą łączone, na przykład najbardziej popularnym rozwiązaniem jest wózek paletowy wyposażony w koła gumowe, które powodują, że urządzenie jest łatwiejsze w prowadzeniu, natomiast rolki wykonane są z twardszego i trwalszego poliuretanu. W przemyśle spożywczym z kolei najczęściej wykorzystuje się wózki paletowe z rolkami i kółkami wykonanymi z nylonu, które są również najłatwiejsze do utrzymania w czystości.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu